physical litner box10 10 180x180 - جعبه لایتنر چیست؟اطلاعات جامع و کامل در مورد آن

جعبه لایتنر چیست؟اطلاعات جامع و کامل در مورد آن

جعبه لایتنر موضوع این پست ما است.مطالب زیادی هم به زبان فارسی و هم به زبان انگلیسی در مورد جعبه لایتنر در فضای وب منتشر شده است.ما در این پست قصد داریم با نیم نگاهی به این مطالب ، یک پست جامع و کامل در مورد جعبه لایتنر خدمت شما ارائه کنیم.در پایان هم به جعبه لایتنر نرم افزاری ، جعبه لایتنر اندرویدی و اپلیکیشن جعبه لایتنر و مزایای آن نگاهی خواهیم داشت.

تاریخچه سیستم لایتنر

سیستم لایتنر یکی از روش های یادگیری برای فلش کارت ها است که توسط سباستین لایتنر روزنامه نویس علمی آلمانی در دهه ۱۹۷۰ میلادی پیشنهاد شده است.در حقیقت سیستم لایتنر یک روش پیاده سازی ساده از اصل تکرار با تاخیر است که قبلا در فلش کارت سبز در مورد آن صحبت کرده بودیم.این تکنیک با ایجاد فاصله زمانی باعث مرور بیشتر فلش کارت های فراموش شده می شود.

جعبه لایتنر چگونه کار می کند؟

جعبه لایتنر فیزیکی از چند خانه -حداقل پنج خانه با اندازه های متفاوت-ساخته شده است و فلش کارت یا برگه هایی که روی آنها سوال و در پشت آنها جواب آن نوشته شده است در خانه شماره یک قرار می گیرد.فرد مطالعه کننده یا یادگیرنده یکی یکی کارتها را از داخل خانه اول بر می دارد و به سوال نگاه می کند اگر جواب آن را بداند آن برگه به خانه دو می رود و اگر نداند به پشت آخرین برگه خانه اول برگردانده می شود.و همین طور ادامه می دهیم.نکته مهم اینجاست که اگر در خانه های دوم ، سوم ف چهارم و پنجم جواب فلش کارتی را نداند آن فلش کارت به خانه اول برگردانده می شود نه خانه ماقبل.در تصویر زیر می توانید این روش را مشاهده کنید.

Leitner system alternative no text.svg 1030x299 - جعبه لایتنر چیست؟اطلاعات جامع و کامل در مورد آن
نحوه کار جعبه لایتنر

اساس علمی جعبه لایتنر

جعبه لایتنر طبق نظریه ابینگ هاوس از سه اصل علمی تبعیت می کند.هرمان ابینگ هاوس (۲۴ ژانویه ۱۸۵۰ — ۲۶ فوریه ۱۹۰۹) روانشناس آلمانی به عنوان پیشرو مطالعات تجربی حافظه شناخته می‌شود، همچنین منحنی فراموشی و وقفه در یادگیری ابداعی وی از شهرت بسیاری برخوردار است . او اولین فردی است که منحنی آموزش را توصیف کرد.

این سه اصل عبارتند از:

پاداش های فوری اسکینر

برهاس فردریک اسکینر-روان‌شناس، نویسنده، مخترع، پشتیبان اصلاحات اجتماعی و استاد دانشگاه هاروارد آمریکا- با آزمایش‌های علمی نشان داد «هرگاه به یک رفتار یا عمل بلافاصله و به صورت آنی پاداشی داده شود آن رفتار یا کار تکرار خواهد شد.» لذا هر بار که شما به معنای لغتی پرسیده‌شده،به صورت درست پاسخ دهید، حس رضایتی بلافاصله در شما ایجاد می‌شود که شما را به ادامهٔ کار یادگیری تشویق می‌کند، ضمنا تمرکز شما را بر این کار افزایش می‌دهد و شما را به ادامه موضوع علاقمند می‌کند. این اصل یکی از همان عوامل ارتقای بازده یادگیری‌ است.در تصاویر زیر تصویر آقای اسکینر و دستگاه تست او را مشاهده می کنید.

B.F. Skinner at Harvard circa 1950 273x300 - جعبه لایتنر چیست؟اطلاعات جامع و کامل در مورد آن

آقای اسکینر

1024px Skinner teaching machine 01 300x208 - جعبه لایتنر چیست؟اطلاعات جامع و کامل در مورد آن

دستگاه تست پاداش فوری اسکینر

قاعدهٔ منحنی فراموشی ابینگ هاووس

هرمان ابینگ هاووس نشان داد ۲۰ دقیقه پس از حفظ کردن تعدادی واج‌های بی‌معنا ۸۰٪ آن‌ها فراموش می‌شوند و بقیه هرگز فراموش نمی‌شوند.منظور از واج کوچک‌ترین بخشِ گفتارست که انداختن یا جای‌گزینی آن بتواند دگرگونی معنایی پدید بیاورد. ضمناً سرعت فراموشی در ابتدا خیلی سریع است و به مرور زمان کند می‌شود و وقتی ۲۰٪ مطالب در خاطر ماندگار شود این فراموشی صفر می‌شود. ضمن این که مرور مطالب قبلاً حفظ‌شده باعث کاهش این سرعت به نصف و حتی بهتر از آن (در صورت خوب حفظ کردن) می‌گردد.

این مطلب را نیز بخوانید
مقایسه اپلیکیشن های فلش کارت

لذا اگر معنی وازه های زبان های خارجی را که چندان هم بی‌معنا نیستند حفظ کنیم، این روند فراموشی شاید بیش از یک روز طول بکشد و با پنج بار مرور موفّق آن احتمالا میزان فراموشی به مقدار ناچیزی می‌رسد و در صورت کاربردی بودن، مادام‌العمر در ذهن خواهد ماند.

تصویر هرمان ابینگ هاوس و منحنی فراموشی را در ادامه مشاهده می کنید.

Ebbinghaus2 e1565595216837 - جعبه لایتنر چیست؟اطلاعات جامع و کامل در مورد آن
forgetting - جعبه لایتنر چیست؟اطلاعات جامع و کامل در مورد آن

نظریه جدید عدم استفاده

برخلاف ابینگ هاووس که بیان می‌کند دانستنی‌ها از ذهن انسان فراموش می‌شود، آقای رابرت بیورک از آزمایشگاه یادگیری و فراموشی دانشگاه کالیفرنیا در نظریه جدیدش به عنوان تئوری جدید عدم استفاده بیان می‌دارد که اطلاعات از ذهن انسان فراموش نمی‌شود بلکه دست نیافتنی می گردد. با توجه به این نظریه کاربرد جعبه لایتنر برای حفظ کردن اطلاعات از جمله لغات زبان های خارجی  تا حدودی زیر سؤال می‌رود. زیرا این نظریه عنوان می دارد که تغییر شرایط یادگیری یکی از پارامترهای مهم در یادگیری بلند مدت است. در حالی که در جعبه لایتنر شرایط یادگیری تغییری نمی‌کند.مقالات منتشر شده آقای بیورک را در اینجا می توانید مشاهده کنید.

ROBERT A. BJORK - جعبه لایتنر چیست؟اطلاعات جامع و کامل در مورد آن

 

بررسی دقیق تر جعبه لایتنر

جعبهٔ لایتنر جعبه‌ای ۶ در ۳۰ سانتیمتری از جنس مقوا ف چوب و یا پلاستیک است که ۵ خانه دارد که اندازهٔ هر یک از خانه ها بر اساس منحنی فراموشی دو برابر خانه قبلی‌ است، به صورتی که خانهٔ شمارهٔ یک، ۱ واحد، خانهٔ شمارهٔ دو، ۲ واحد، خانهٔ شمارهٔ سه، ۴ واحد، خانهٔ شمارهٔ چهار، ۸ واحد و خانهٔ شمارهٔ پنج، ۱۶واحد است. شما می توانید با کمک مقوا آن را بسازید و یا نمونه های پلاستیکی آن در بازار موجود هستند که می توانید بخرید.

برای سازماندهی بیشتر هر خانهٔ اصلی به کمک تعدادی جداکننده که می تواند از جنس مقواهای ضخیم رنگی باشد به قسمت‌های کوچک‌تری تقسیم می‌شود. البته در نمونه های آماده پلاستیکی این امکان وجود ندارد.پس خانهٔ دوم، سوم، چهارم و پنجم، باید به ترتیب به دو، چهار، هشت و شانزده قسمت تقسیم شوند. 

فلش‌کارت‌ها برگه‌های کوچکی اند که در یک طرف آن‌ها سؤال (لغت) و در طرف دیگرشان جواب (معنی لغت) نوشته می‌شوند. برای تهیهٔ آن‌ها با تا کردن کاغذ A۴ به دو قسمت، می‌توانید کاغذ A۵ سپس A۶ و در نهایت A۷ به دست آورید که برای این کار مناسب‌اند.اگر امکان چاپ داشته باشید می توانید یک جدول ۴ در ۴ بر روی کاغذ A4 با حداقل مرز یا بوردر پرینت کرده و با کمک قیچی از روی خطوط آنها را برش بزنید. البته در بازار نمونه های آماده فلش کارت خام نیز وجود دارد که رنگی هم هستند.

روش استفاده

روز اول:
در یک طرف فلش کارت‌ها سؤال (لغت) و در طرف دیگرشان جواب (معنی لغت) را بنویسید.
بعد از نوشتن سؤال و جواب‌ها آنها را در کمتر از یک ثانیه مرور کرده و در خانه یک قرار دهید.

این مطلب را نیز بخوانید
راهکارهای یادگیری لغات

روز دوم:
همهٔ سؤال‌های خانهٔ اول را یک‌به‌یک برداشته  و به سوال آن پاسخ دهید.
اگر به سوال فلش کارتی جواب صحیح دادید آن را در خانه دوم قرار دهید.اگر پاسخ تان اشتباه بود آن را در انتهای فلش کارت های خانه اول قرار دهید.

روز سوم:
از خانهٔ دوم شروع کنید. همهٔ کارت‌ها را مرور کرده و در صورت صحیح بودن در خانه سوم قرار دهید وگرنه به خانه اول برگردانید.یک قسمت جلو ببرید.در مورد خانهٔ اول مانند روز قبل عمل کنید.

روز چهارم:
از  خانهٔ سوم شروع کنید: سوال‌های روی کارت‌ها را بخوانید. اگر بلدید کارت را به خانهٔ بعد منتقل کنید؛ و گرنه آن را به خانه اول برگردانید.برای حفظ شدن بلند مدّت باید هرکارت یک بار به طور کامل همهٔ خانه‌ها را با موفّقیت طی کند.بهتر است هر روز بین ۳۰ تا ۵۰ عدد فلش کارت را برای یادگیری در برنامه خود قرار دهید.
همین روش را برای همه فلش کارت ها انجام دهید تا از جعبه خارج شوند.شما دیگر این لغات را به صورت کامل فرا گرفته اید.حتی می توانید آنها را از بین ببرید.

چند نکته مهم

 1. اگر موفق شدید، یک خانه جلو بروید؛ اما اگر بلد نبودید به خانهٔ اول برگردید. این شکست نیست تمرکز بر نقاط ضعف است.
 2. هر روز از آخرین قسمت شروع کنید.
 3. روی هر برگه یا فلش کارت حداکثر یک ثانیه یا کمترر از آن توقف کنید.

جعبه لایتنر نرم افزاری

با پیشرفت علوم رایانه و برنامه نویسی همانطور که برای اکثر کارهای انسان راه حل های نرم افزاری ایجاد شد جعبه لایتنر هم از این قاعدع مستثنی نبوده است و علاوه بر وجود نرم افزار جعبه لایتنر برای موبایل هم اپلیکیشن مختلف جعبه لایتنر طراحی شده است.اپلیکیشن فلش کارت سبز نیز جز همین گروه است.از مزایای این اپلیکیشن ها می توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • حمل و نقل آسان آنها ، شما همه جا می تواید فلش کارت های خود را به همراه داشته باشید
 • حجم فیزیکی صفر و حجم نرم افزاری کم،به عنوان مثال در حال حاضر فلش کارت سبز با دارا بودن صد هزار فلش کارت حجم خیلی کمی زیر صد مگابایت دارد.
 • خطر جابجایی و به هم ریختن فلش کارت ها وجود ندارد.
 • ذهن خود را درگیر جابجایی کارت ها در خانه های مختلف نمی کنید و خود نرم افزار اینکار را خیلی دقیق برای شما انجام می دهد.
 • امکان فلش کارت سه وجهی و چند وجهی فقط در حالت نرم افزاری وجود دارد.
 • امکان استفاده از صوت ، تصویر و حتی فیلم در فلش کارت ها وجود دارد.
 • هیچ محدودیتی در تعداد لغات وجود ندارد.
 • یکی از مهمترین مزیت های اپلیکیشن فلش کارت سبز عدم تهیه فلش کارت توسط خودتان و صرفه جویی در وقتتان و استفاده از این زمان برای یادگیری لغات است.
 • یکی دیگر از مزایای اپلیکیشن فلش کارت سبز ، جملات کاربردی برای هر لغت است که گردآوری آنها خودشان خیلی زمان بر است.
2.7/5 (3 نظر)
0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *