فلش کارت

فلش کارت چیست؟اطلاعات جامع و کامل در مورد آن

مقدمه

همه ما از فلش کارت استفاده کرده ایم.اگر هم خودمان استفاده نکرده باشیم در دست دوستان و آشنایان حتما آن ها را دیده ایم.چند سال قبل از به وجود آمدن نمونه های تجاری توسط ناشرهای مختلف، افراد خودشان با برش کاغذ اقدام به تهیه آن می کردند.این کار بسیار وقت گیر بود.چون بعد از برش کارت ها به یک اندازه در جلو و پشت این برگه ها سوالات و جواب آن را می نوشتند.در شکل زیر نمونه ای فلش کارت های فیزیکی دست ساز را مشاهده می کنید.

phisical flashcard - فلش کارت چیست؟اطلاعات جامع و کامل در مورد آن

تعریف فلش کارت از ویکی پدیا


فلش کارت مجموعه‌ای از کارت‌های حاوی اطلاعات همچون لغات و اعداد است که ممکن است در یک طرف یا دو طرف کارت نوشته شده باشند. از آنها در تمرینات کلاسی یا مطالعه شخصی استفاده می‌شود. در یک طرف کارت پرسش و در طرف دیگر پاسخ آن نوشته می‌شود. بر روی کارت‌ها می‌توان واژگان، تاریخ رویدادها، فرمول‌ها و هر چیزی که بتوان آن را با پرسش و پاسخ یاد گرفت نوشت. فلش کارت‌ها به طور گسترده در تمرینات یادگیری به منظور کمک در به یاد سپاری با روش تکرار با فاصله زمانی مورد استفاده قرار می‌گیرند

ویکی پدیا

تاریخچه

در زمان قرون وسطی نوشتن مطالب بسیار گران بود تا جایی که هزینه یک کتاب به اندازه هزینه یک خودرو سواری در زمان حال بود.پس ایده تولید فلش کارت کاری بسیار احمقانه بود.چون در تولید آن یک قطعه کاغذ به صورت یک بار مصرف استفاده می شد.

علاوه بر این برای یادگیری و به حافظه سپردن یک مطلب در قرون وسطی از تاکتیک کاخ حافظه(memory palace) یا متد لوسی(method of loci) استفاده می شد.در این روش یادگیرنده طرح یک ساختمان را در ذهن خود پیش بینی می کرد.داخل این ساختمان اتاق ها را با نظم خاصی قرار می دادند.و درون این اتاق ها اطلاعاتی را که می خواستند حفظ کنند می گذاشتند.این روش برای حفظ اطلاعات در دورانی که هزینه نوشتن و کاغذ زیاد بود کار می کرد.

اولین فلش کارت

در سال ۱۸۰۵ ، کاغذ بسیار گران تر از امروز بود.ولی استفاده از آن برای آموزش گروهی از کودکان می توانست مقرون به صرفه باشد.در این زمان بسیاری از گروههای مذهبی مانند Quakers شروع به ارایه آموزش برای کودکان فقر کردند.کودکان این مدارس اغلب قادر به خرید کتاب نبودند و توسط معلمان با اختصاص زمان بیشتر به صورت انفرادی آموزش می دیدند.در این زمان بود که فلش کارت وارد پروسه آموزش شد و در آن زمان کارت مطالعه(reading card) نامیده می شدند.

اولین مجموعه شامل ۳۳۶ کارت

جوزف لنکستر(Joseph Lancaster) یک معلم و عضو گروه کوئیکر برای اولین بار استفاده از کارت مطالعه را پیشنهاد کرد.کارت مطالعه اولین نوع فلش کارت ها بودند.او یک صفحه از کتاب گرامر یا املا را بصورت بزرگ نوشت و آنرا روبروی بچه ها نصب می کرد و از آن برای یادگیری بچه ها استفاده می کرد.در همان زمان ، اولین مجموعه آموزش زبان انفرادی در سال ۱۷۹۹ در بریتانیا توسط انتشارات  Lovechild شامل ۳۳۶ کارت منتشر شد و کودکان به کمک آن می توانستند املا و تلفظ را تمرین کنند.در این کارت ها بخشی از کارت مورد مطالعه توسط دست یا با کمک یک کارت دیگر پوشیده می شد و کودک می توانست پاسخ خود را از لحاظ صحیح یا غلط بودن بررسی کند.

به نظر می رسید جامعه ، فلش کارت را به عنوان یک روش آموزشی بعد از این تلاش های فردی ولی همگرا پذیرفته باشد.در سال ۱۸۱۰ جان استوارت میل(John Stewart Mill) فیلسوف و اقتصاددان برجسته انگلیسی ، در زندگینامه خود استفاده از آن را نوشته بود.طبق نوشته های او ،پدرش حروف و کلمات یونانی را به کمک فلش کارت به او یاد داده بود.پدر جان لغت یونانی را در یک طرف کارت و معنی انگلیسی آن را در طرف دیگر نوشته بود.

این مطلب را نیز بخوانید
فلش کارت 504 واژه ضروری

چند دهه بعد ، در سال ۱۸۳۴ خانم فاول لی بوان(Favell Lee Bevan) یک کتاب با نام Reading Disentangled نوشته بود که شامل اولین فلش کارت های مدرن امروزی بود.این کارت برای دستور العمل خواندن و تلفظ برای کودکان بود.کارت ها تصویری از حروف اول کلمات به همراه عکسی از آن کلمه داشتند.

فلش کارت های مدرن

در سال ۱۹۰۸ اولین کپی رایت فلش کارت ها عرضه شدند و مجلات در دهه ۱۹۲۰ بر این روش جدید آموزشی تمرکز کردند و مجموعه های مختلف در موضوعات متنوعی توسط آن ها منتشر گردید.


ثبت واژه flashcard توسط آکسفورد

دیکشنری آکسفورد در سال ۱۹۲۳ واژه (Flashcard) را به رسمیت شناخت و تا سال ۱۹۳۰ به طور گسترده ای مورد استفاده قرار گرفتند.دانشگاههای مختلف تحقیق روی اثر بخشی این روش را آغاز کردند.هر چند اولین مقاله منتشر شده در این زمینه مشخص نیست.ولی همین تحقیقات دانشگاهها نشانه ای از فرهنگ روبه رشد استفاده از فلش کارت ها بود.رشد استفاده از آن ها بعد از پایان جنگ جهانی دوم و افزایش تولید کاغذ رشد چشمگیری یافت.در طی سالهای بعد از جنگ جهانی دوم شرکت هایی مانند میلتون برادلی(Milton Bradley ) کارشان فروش فلش کارت بود.

رواج فلش کارت ها

با هر کس که در نیم قرن گذشته به مدرسه رفته است صحبت کنید می بینید که فلش کارت ها بخش مهمی از آموزش آن ها است.برای یادگیری زبان های جدید ، فرمول های ریاضی ، مجموعه هایی که شخصا تهیه شده است به دانش آموزان کمک می کند تا با یادگیری اطلاعات جدید برای امتحان آماده شوند.قابلیت حرکت اسکناسی و سکه ای در کارت ها و مشاهده رویه جلو و عقب آن ها یک تجربه لمسی است و سبب انجام یک خود آزمون از یادگیرنده می شود و به علاوه باعث می شود یک تلاش سرگرم کننده به جای سعی برای حفظ یک لیست طولانی است.همچنین یادگیری به کمک آنها به آرامی و بیشتر در فرم یک نوع سرگرمی است و زمان کمتری نسبت به روش مطالعه یک متن برای یادگیری همان موضوع نیاز دارد.

box case cards 550x825 - فلش کارت چیست؟اطلاعات جامع و کامل در مورد آن
نمونه ای فلش کارتهای خارجی

فلش کارت در ایران

در ایران هم اولین فلش کارت ها با عنوان جی پنج توسط گروه آقای مالکی در حدود سال ۱۳۷۴ بنا به گفته خودشان ارایه شد.اولین نسخه سایت ایشان در سال ۱۳۸۳ در سایت آرکایو ثبت شده است.بعد ها هم انتشارات مختلف مانند گاج و قلم چی برای همه دروس کنکور و راهنمایی و دبیرستان و حتی دوره ابتدایی فلش کارت هایی را تولید کردند.که با جستجوی عبارت فلش کارت می توانید فروشگاههای آنها را مشاهده کنید.

کاربرد فلش کارت

این کارت ها می توانند برای یادگیری واژگان، تاریخ های مهم، فرمول های دروس مختلف مانند ریاضی ، فیزیک و شیمی و بطور کلی هر موضوعی که بتوان آن را در فرمت سوال و جواب کوتاه درآورد استفاده شوند.آن ها بطور گسترده برای یادگیری حفظیات و کمک به حافظه استفاده می شوند و از سیستم هایی نظیر تکرار با فاصله و … بهره می برند.

سیستم کار فلش کارت

سیستم های مختلفی برای فلش کارت ها استفاده شده است.ولی سه سیستم عمده عبارتند از:

  • سیستم تکرار با فاصله(spaced repetition)
  • سیستم لایتنر (Leitner)
  • سیستم سوپرممو(SuperMemo)

که در ادامه هر کدام از این سیستم ها را به صورت خلاصه توضیح خواهیم داد.

سیستم تکرار با فاصله(spaced repetition)

سیستم تکرار با فاصله به این صورت است که بعد از یادگیری مرحله اول ، در فواصل زمانی مشخص دوباره این موارد تکرار می شوند تا بطور کامل به حافظه سپرده شوند.تعداد مراحل چهار، پنج و شش مرحله یا ممکن است بیشتر هم باشد.اگرچه این تکنیک در زمینه های زیادی مفید است ولی زمانی که قرار باشد تعداد زیادی اطلاعات به حافظه سپرده شود مفیدتر خواهد بود.به عنوان مثال برای یادگیری لغات زبان خیلی مفید خواهد بود.این تکنیک در اپلکیشن فلش کارت سبز پیاده شده است. اطلاعات بیشتر در مورد سیستم تکرار با فاصله 

این مطلب را نیز بخوانید
جعبه لایتنر چیست؟اطلاعات جامع و کامل در مورد آن

سیستم لایتنر (Leitner)

سیستم لایتنر بر اساس یک سیستم ساده تکرار مبتنی بر یک جعبه یا تعدادی خانه غیریکسان است و بیشتر برای کارت های کاغذی کاربرد دارد.به عنوان مثال بیشتر نمونه های متداول لایتنر در بازار شامل پنج خانه است که هر خانه به اندازه دو برابر خانه قبلی است و وقتی کارت ها را مطالعه می کنیم نباید در پایان مطالعه در خانه اول کارتی مانده باشد و همه کارت ها به خانه دوم و یا خانه های بعدی منتقل شده باشند.اطلاعات بیشتر در مورد سیستم لایتنر

سیستم سوپرممو(SuperMemo)

سیستم سوپر ممو دارای پیچیده ترین الگوریتم و بر اساس ردیابی هر کارت به صورت جداگانه طراحی شده است و مخصوص برنامه های رایانه ای و اپلیکیشن های موبایلی است.اطلاعات بیشتر در مورد سیستم سوپرممو

فلش کارت های دو طرفه

منظور از فلش کارت های دو طرفه کارت هایی هستند که سوالات در رویه جلو و جواب در رویه پشت کارت نوشته شده است.برای مشاهده پشت کارت می توان از حرکت اسکناسی یا سکه ای استفاده کرد.

فلش کارت های سه وجهی یا سه طرفه

فلش کارت های سه وجهی یا سه طرفه امکان پیاده سازی به صورت فیزیکی را ندارند و نحوه کار آنها به این صورت است که در رویه اول سوال در رویه دوم جواب اول و در رویه سوم جواب دوم درج می شود و به کمک حرکات اسکناسی و سکه ای امکان دسترسی به طرف های دوم و سوم وجود دارد.این روش در اپلیکیشن ما پیاده سازی شده است و به عنوان مثال شما می توانید در وجه اول لغت انگلیسی ، در وجه دوم معنی فارسی و در وجه سوم جمله کاربردی مربوط به آن لغات را مشاهده کنید.و یا در وجه اول لغات به زبان آلمانی یا فرانسه ، در وجه دوم معنای فارسی و در وجه سوم معنای انگلیسی درج شده است و به اصطلاح فلش کارت سه زبانه هستند.

نرم افزارها و اپلیکیشن های فلش کارت

اولین نرم افزار فلش کارت در سال ۱۹۸۵ توسط سوپرممو در هلند مورد استفاده قرار گرفت و در حال حاضر این نرم افزار برای تمام پلتفرم ها به غیر از اندروید ارایه شده است.حدود ۱۵ نرم افزار و سیستم مختلف برای استفاده در این زمینه توسعه یافته اند که در پست های آتی سعی خواهیم کرد هر کدام از آنها را به صورت جداگانه بررسی کنیم.در ایران هم اپلیکیشن های مختلفی مانند یادآموز، بازیاد و بی۱۵ وجود دارند که آن ها را نیز بررسی خواهیم کرد.

 

اپلیکیشن فلش کارت سبز

از حدود دو سال پیش اپلیکیشن فلش کارت سبز با نام های مختلفی همچون لغات پرتکرار ، اپلیکیشن ده کِی ارائه شد ودر نهایت با نام فلش کارت سبز به ثبت رسیده است.در اول راه فقط لغات پرتکرار زبان های مختلف را پوشش می داد ولی بعد ها علاوه بر لغات زبان ، لغات آزمون های رسمی زبان مانند تافل و آیلتس و … نیز به این مجموعه اضافه گردید.در صفحه درباره ما اطلاعات کاملتری می توانید در این خصوص کسب کنید.

0/5 (0 نظر)
0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *