راهکارهای یادگیری واژگان

راهکارهای یادگیری لغات

راهکارهای یادگیری لغات و واژگان هر زبان دغدغه بسیاری از زبان آموزان است و در یادگیری هر زبان مهمترین و مشکل ترین بخش به شمار می رود. بدون دانستن واژگان، هیچ کدام از چهار مهارت زبان نمیتواند به منصه ظهور برسد. با داشتن یک گنجینه لغات ساده و مختصر می توانیم منظور خودمان را بیان کنیم؛ بدون آنکه به دستور زبان آن زبان مسلط باشیم.مانند: آب، نان، هوا و … .

توسعه گنجینه لغات امری بسیار مهم و کلیدی است، اما از طرف دیگر می تواند بی نهایت خسته کننده باشد. اما برای اینکه به هر زبانی کاملا مسلط صحبت کنید، باید بهره مناسبی از واژگان آن زبان داشته باشید. احتمالا شما هم شنیده اید که سخت ترین قسمت  آزمون های رسمی زبان  مانند TOEFL یا IELTS ، مربوط به بخش واژگان است.

 


برای رقابت در سطوح مختلف دانشگاهی با هم رشته ای های خودتان نیازمند درک کامل کلمات پیچیده و اصطلاحات تخصصی رشته خودتان هستید.دلیل مهم دیگری برای یادگیری لغات یک زبان این است که  می توانید دقیق تر و مختصر صحبت کنید. یعنی با تعداد لغاتِ کمتر، منظورتان را به طرف مقابل به صورت کامل تفهیم کنید.


دلایل فوق بخشی از عللی هستند که هر زبان آموزی، می خواهد که دایره لغات خود را گسترش دهد.اگر یادگیری و حفظ کلمات با روش اشتباهی انجام شود، این موضوع می تواند به سرعت  به امری کسل کننده تبدیل شده و شما را از ادامه کار منصرف کند.می توان با قاطعیت نتیجه گرفت که شما با افزایش دایره واژگان خود  می توانید انگلیسی و هر زبان دیگری را به راحتی صحبت کنید.

برای شناخت مردم یک کشور باید بتوانید به زبان آن ها صحبت کنید. یادگیری واژگان اگر از راه درست انجام شود خیلی سخت نیست. به خواندن این مقاله ادامه دهید تا برایتان بگویم که چه طور می توان به طور موثرتری، واژگان جدید را یاد گرفت.

اما این امر چگونه ممکن است؟

همه زبان آموزان دوست دارند  با مردمانی از سراسر جهان و کشورهای مختلف به زبان انگلیسی یا به زبان خود آنها صحبت کنند. برای رسیدن به این هدف به کلاسهای آموزشی مختلف می روند بعضا معلم خصوصی می گیرند ولی بیشتر آنها هیچ موقع نمی توانند به آن زبان به خوبی کسانی که این زبان زبان مادری آنها است صحبت کنند. در نتیجه احساس شکست می کنند!


این گروه از زبان آموزان معمولا لیستی خسته کننده و طولانی از لغات تهیه می کنند که اغلب چندان مفید نیستند. زیرا به دلیل فراموشی و از یاد بردن کلماتی که اخیرا یاد گرفته اند، احساس سرخوردگی می کنند. به علاوه زمانی که نمی توانند از بهترین کلمه ممکن در موقعیت مناسب استفاده کنند، دچار اضطراب می شوند.


چرا چنین اتفاقی می افتد؟آیا این افراد خودشان مقصر هستند؟ آیا آن ها از لحاظ ذهنی فردی ناتوان هستند؟ نه اصلا اینطور نیست! این مشکل زمانی بروز می کند که این قبیل افراد کوشش می کنند، زبان انگلیسی یا هر زبان دیگری را به روش قدیمی و منسوخ شده یاد بگیرند و از راهکارهای یادگیری اصطلاحات که در این پست به آنها خواهیم پرداخت استفاده نمی کنند.

 

چاره چیست؟

ما در این پست قصد داریم راهکارهای یادگیری وازگان را که شامل روش های مختلف و متنوع هستند جهت حفظ لغات به شما یاد می دهیم.در هر سطحی که هستید و هر تخصصی که دارید با استفاده از این راهکارها به راحتی می توانید گنجینه واژگان خودتان را توسعه دهید.

۱-لغات را به تنهایی یاد نگیرید

از آنجا که هر لغت در هر زبانی ممکن است معانی مختلفی داشته باشد بهتر است آن لغات را در یک جمله یاد بگیرید.ما این موضوع را در فلش کارت سبز پیاده کرده ایم.علاوه بر معانی اصلی لغات یک جمله کاربردی هم برای هر لغت آورده شده است.این روش از جمله راهکارهای یادگیری اصطلاحات است که بیشتر مدرسان زبان روی آن تاکید دارند.

۲-لغت جدید را به یک لغت یا حالت در زبان خودتان ارتباط دهید

وقتی می خواهید لغت جدیدی را یاد بگیرید با بستن چشمان خودتان و در نظر گرفتن آن لغت جدید اولین وضعیت یا لغتی را که در زبان خودتان در مورد آن لغت تداعی می کنید را با آن لغت ارتباط دهید.این روش با نمانیک یا کدینگ معروف است و سالهاست که در دنیا از آن استفاده می شود.در ایران هم اخیرا کلاسهایی با عنوان یادگیری لغات زبان به روش کدینگ به راه افتاده است.کدهایی که در این کلاسها ارایه می شوند معمولا برای همه یکسان و عمومی هستند و توسط آن استاد ابداع شده است.ولی تجربه نشان داده است که کدینگ های شخصی خیلی بهتر جواب می دهند.

این مطلب را نیز بخوانید
آیا فلش کارت واقعا در یادگیری موثر است؟

۳-از فلش کارت یا جعبه لایتنر استفاده کنید

فلش کارت یا جعبه لایتنر چنانکه در پست های قبلی به صورت کامل مورد بررسی قرار گرفتند از بهترین روش های افزایش گنجینه لغات شما هستند.ولی فلش کارت های فیزیکی یا جعبه لایتنر های مرسوم مشکلاتی دارند.اولا این کارت ها دو طرفه هستند.ثانیا خودتان باید آنها را ایجاد کنید.ثالثا تلفظ صوتی ندارند.رابعا جمله کاربردی ندارند.همه این معایب در اپلکیشن فلش کارت سبز رفع شده است و شما علاوه بر معنی لغت می توانید جمله کاربردی آن لغت را نیز مشاهده کنید و تلفظ لغت و جمله را به صورت صوتی بشنوید.

۴-لغات پرکاربرد را فرا بگیرید

یکی از مهمترین دلایل عدم کارایی نظام آموزش رسمی زبان در ایران می تواند همین مورد باشد.کتابها و دروس معمولا لغاتی را یاد می دهند که کاربرد کمتری در مکالمات و نوشتارهای روزانه دارند.شاید هر فرد در ایران در طول دوران مدرسه و دانشگاه با چند هزار لغت برخورد می کند ولی به علت کاربرد کم آنها این لغات را یاد نمی گیرد.در حالی که اگر فردی هزار لغت اول پرکاربرد زبان انگلیسی را یاد بگیرد به بیش از ۵۰ درصد متون نوشتاری تسلط خواهد داشت.و با یادگیری تقریبا هشت هزار تا ده هزار لغت به اندازه یک فرد بومی آن زبان لغت می داند و به راحتی می تواند به آن زبان صحبت کند و از خوانده متون آن زبان لذت ببرد.لغات پرکاربرد زبان های مختلف از جمله فلش کارت هایی است که در اپلیکیشن فلش کارت سبز وجود دارد.راهکار لغات پرکاربرد هم از اولویت اصلی در راهکارهای یادگیری واژگان هر زبان است.

۵-داستان بخوانید

بعد از یادگیری لغات به روش های فوق سعی کنید داستان ها یا متون کوتاه را مطالعه کنید.اگر لغتی برای تان نامفهوم بود به دیکشنری مراجعه نکنید و سعی کنید استنباط خودتان از آن متن یا داستان را در جایی یادداشت کنید و بعد از خوانده دو یا چند باره خود به خود معانی آن لغات را نیز یاد خواهید گرفت.فقط در نهایت آن لغت را در یک دیکشنری معتبر جستجو کنید و از صحت معنای آن مطمئن شوید.

۶-وبلاگ بنویسید

وقتی کلمات جدیدی را یاد گرفتید سعی کنید به کمک آنها یک پست کوتاه در یک وبلاگ بنویسید یا اگر نمی خواهید متن شما منتشر شود می توانید از یک دفترچه یا نرم افزار ورد و یا سرویس های آنلاین مانند گوگل کیپ یا گوگل داک استفاده کنید.در هر صورت حتما بنویسید.اگر هم معنای لغتی را به انگلیسی نمی دانستید لازم نیست به دیکشنری مراجعه کنید همان معادل فارسی آن لغت را در بین متن انگلیسی بنویسید.این راهکار به شما کمک می کند بعد از دانستن معنای آن لغت آن را به خوبی به خاطر بسپارید چون به آن قبلا نیاز پیدا کرده بودید.

۷-فیلم های انگلیسی ببینید یا پادکست گوش دهید

با دیدن فیلم های انگلیسی یا گوش دادن به پادکست های انگلیسی یا هر زبان دیگری که می خواهید آن را فرا بگیرید سعی کنید لغاتی را که قبلا یاد گرفته اید در بین این گفتارها پیدا کنید.نگران نباشید که لغات کمتری را می توانید شناسایی کنید، شاید سرعت مکالمه یا صحبت در فیلم یا پادکست بالا باشد شما به کمک نرم افزارهایی مانند VLC Player  می توانید سرعت پخش را کاهش یا افزایش دهید.البته سایتهای نظیر یوتیوب ، تد و لیندا علاوه بر قرار دادن متن گفتارهای روی فیلم یا پادکست امکان کاهش سرعت پخش را نیز دارا هستند.این روش یکی از راهکارهای یادگیری واژگان بسیار موثر است.

۸-با افراد native یا بومی تمرین کنید

اگر عبارت language exchange را گوگل کنید سایت ها یا سرویس هایی را پیدا می کنید که به کمک آنها می توانید افرادی را پیدا کنید که مثلا به زبان انگلیسی مسلط هستند و می خواهند فارسی را یاد بگیرند و شما بر عکس این فرد به زبان فارسی مسلط هستید و می خواهید زبان انگلیسی را یاد بگیرید.شما بعد از ثبت نام در این چنین سایتها یا برنامک هایی به فرد مورد نظر درخواست می دهید که حاضر هستید با او مکالمه داشته باشید تا هم او زبان فارسی را یاد بگیرد و هم شما بتوانید زبان انگلیسی یا هر زبان دیگری را یاد بگیرید.

این مطلب را نیز بخوانید
اپلیکیشن فلش کارت سبز چیست و من چگونه می توانم از آن استفاده کنم؟
language exchange 1030x614 - راهکارهای یادگیری لغات

۹-یادگیری هم زمان کلمات مترادف و متضاد

یادگیری کلمات در کنار مترادف ها و متضاد های آنها باعث می شود اولا شما جایگزین هایی را برای کلمات هنگام مکالمه یا نوشتن پیدا کنید ثانیا یادگیری در کلمه متضاد باهم محتمل تر است.به این معنی که شما کلمات زشت و زیبا را در زبان فارسی به راحتی یاد می گیرید.این امکان در فلش کارت سبز نیز پیاده شده است و شما می توانید مجموعه مترادف و متضاد را که شامل هزار عدد فلش کارت و پنجاه عدد فلش کارت رایگان هستند تهیه کنید.

۱۰-تکرار، تکرار، تکرار

تکرار را فراموش نکنید.هر کاری ، هر عادتی و هر رفتاری به کمک تکرار است که یاد گرفته می شود.یادگیری لغات زبان هم از این قاعده مستثنی نیست.این مورد هم در برنامک فلش کارت سبز پیاده شده است و شما به راحتی می توانید در فواصل زمانی مختلف و از قبل تعیین شده یادگیری های خود را عمیق تر کنید.

۱۱-تعداد مرور و مدت زمان مرور

برای یادگیری کامل یک اصطلاح نیاز نیست که روی فلش کارت آن لغت چند دقیقه معطل شوید و هی با خودتان آن لغت و معنی آن را تکرار کنید.این روش که ماها از قدیم الایام از آن استفاده می کردیم روشی اشتباه است.بهترین روش این است که توقف های کوتاه در حد چند ثانیه در حد یک بار خواندن آن اصطلاح یا لغت با تعداد تکرار بیشتر با فواصل زمان بندی شده که به تدریج افزایش می یابد، بهتر جواب می دهد.این روش اساس کار روش لایتنر است و در اپلیکیشن فلش کارت سبز نیز پیاده سازی شده است.

۱۲-راهکار های دیگر

اگر بخواهیم به همین منوال ادامه دهیم شاید بتوان ده نکته دیگر هم به این راهکارهای یادگیری اصطلاحات اضافه کرد.ولی خواندن مطالب طولانی از حوصله خوانندگان خارج است.بنابراین بقیه موارد را به صورت فهرست وار ذکر می کنم.

 • بین کلمات یادگرفته پیوند ایجاد کنید.مثلا آنها را به صورت صفت و موصوف بنویسید.مانند سیب قرمز
 • قواعد استفاده را هم به خاطر بسپارید.مثلا یک کلمه ممکن است در نقش های مختلفی ظاهر شود.
 • اگر لغات و اصطلاحات حالت انتزاعی ندارند حتما از تصویر برای یادگیری آنها کمک بگیرید.
 • با کلماتی که یاد گرفته اید داستان بسازید.لازم هم نیست تمام کلمات را به انگلیسی بنویسید.هر کلمه ای را بلد نبودید به فارسی بنویسید.
 • پیشوند ها و پسوندهای اصلی که با ترکیب آنها با کلمات دیگر معانی جدید به کلمه اولیه داده می شود فرا بگیرید.مثلا پیشوند un معنی منفی به کلمه می دهد.
 • از رویدادهای واقعی غافل نشوید.هر چند ممکن است در اوائل معنی تمام آن را متوجه نشوید.
 • دور و بر خودتان را با کتابها ، فیلم ها، نرم افزارها، فایلهای صوتی ، فیلم ها و … شلوغ نکنید.سعی کنید از حداکثر سه منبع آموزشی و از مفید ترین آنها استفاده کنید.
 • از یادگیری تعاملی استفاده کنید.به عنوان مثال وقتی سیبی را می خورید رنگ آن ، مزه آن ، زمان خوردن آن ، ابزار خوردن آن و … را به زبان انگلیسی با خودتان مرور کنید.یا وقتی برای خرید به یک سوپر مارکت یا فروشگاه زنجیره ای مراجعه می کنید سعی کنید چیزهایی را که در قفسه ها مشاهده می کنید به زبان انگلیسی بیان کنید.
 • لغات مرتبط با یک موضوع را باهم یاد بگیرید.مثلا وقتی می خواهید به سفر بروید از چه لغاتی ممکن است استفاده کنید؟هواپیما ، فرودگاه ، کشتی ، ماشین ، قطار ، بلیط، هتل، تور و …
 • لغات جدید را با لغاتی که قبلا یاد گرفته اید مرتبط و یا به هم لینک کنید.چون بنا به گفته انیشتین ” ما چیز جدیدی به شما آموزش نمی دهیم بلکه چیزهایی را که از قبل می دانید با شما یادآوری می کنیم”
 • “یک تصویر به هزاران کلمه می ارزد” از این نکته حتما در یادگیری های خودتان بهره ببرید و از دیکشنری های تصویری مانند OPD یا oxford picture dictionary حتما استفاده کنید.

نظر شما چیست؟شما چه راهکاری را می توانید به مجموعه راهکارهای فوق اضافه کنید؟

0/5 (0 نظر)
0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *