Effective learning

یادگیری موثر با فلش کارت و لیست لغات چگونه امکان پذیر است؟

یادگیری موثر با فلش کارت موضوعی است که قرار است در این پست مطرح کنیم.لیست کلمات و فلش کارت ها تقریبا یک شیوه جهانی برای یادگیرندگان زبان است.فرض کنید لیستی از لغات  پرکاربرد را  همراه جملات کاربردی می خواهید یاد بگیرید.شما فلش کارت های فیزیکی یا دیجیتالی این لغات را آماده کرده اید.شما با آنها چه می کنید؟در این پست قصد داریم سه روش موثر را که یادگیرندگان واقعی زبان از آنها استفاده می کنند مطرح کنیم.

۱-لغات را به تنهایی مطالعه نکنید.

لیست های لغات معمولا شامل کلمات بصورت تنها یا ایزوله هستند.این موضوع روی بیشتر فلش کارت های ممرایز و انکی دروید صدق می کند.اما هدف یادگیری زبان ایجاد یک سیستم جدید برای ارتباطات است.در یک ارتباط واقعی معمولا لغات درون یک جمله و عبارت واقع می شوند.برای شناخت واقعی یک لغت باید قادر باشیم آن را در یک متن گفتاری یا نوشتاری سریعا شناسایی کنیم .به علاوه باید بتوانیم از آن بدون هیچگونه نگرانی در گفتار و نوشته های خود استفاده کنیم.این مهارت ها با دانستن تعریف لغت تفاوت دارد.

یادگیری موثر لغات با فلش کارت های اندرویدی

با وجود اینکه ما اهمیت یادگیری محتوا محور و ضعف حافظه در حفظ لغات را می دانیم.بیشتر  اپلیکیشن های یادگیری زبان لغات را بصورت جداگانه و خارج از متن یاد می دهند.در بهترین حالت مطالعه لغات بصورت منفرد کفایت نمی کند.در بدترین حالت باعث عقب ماندن شدید می شود.از طریق یادگیری بدون ایجاد دانش با معنی و دارای مفهوم توانایی شما در ایجاد ارتباط در زبان مقصد کاهش خواهد یافت.

فلش کارت ها ابزار موثری برای یادگیری زبان می توانند باشند اما باید بطور موثر از آنها استفاده کرد.همیشه لغات را به همراه مثال های واقعی یادبگیرید.

۲-از تاخیر سازنده مطلع باشید

یک بار یکی از همکلاسی های پایه دهم را دیدم.او برای هر یک از کلمات لیست مطالعه اش فلش کارت ایجاد کرده بود.در این لیست کلمه”murky” قرار داشت.او برای این کلمه نیز در روی فلش کارت خود کلمه و در پشت آن معنی را نوشته بود.از او پرسیدم آیا معنی کلمه murky را می داند؟ او معنای آن را می دانست ولی با این اوصاف برای آن لغت نیز مثل بقیه کلمات موجود در لیست فلش کارت ساخته بود.یادگیری موثر با فلش کارت فیزیکی هم امکان دارد.


آیا لازم است برای تمام کلمات فلش کارت درست کنیم؟

نوشتن یک کلمه یا جمله با دست به سادگی می تواند حافظه شما را در مورد آن قوی تر کند.فلش کارت ها شامل سیستم تکرار همراه با تاخیر هستند.قطعا فلش کارت جایگاه ویژه ای در یادگیری زبان دارد.یادگیری لغات در حین حرکت به کمک فلش کارت کاری آسان است.ولی آماده کردن فلش کارت ها کاری زمان بر است.ما توصیه می کنیم از آنها برای تمرکز روی لغات ، جملات و نکات گرامری مشکل استفاده کنید.زمان خود را برای ساختن فلش کارت لغاتی که آنها را می دانید هدر ندهید.استفاده از اپلیکیشن فلش کارت سبز می تواند یادگیری موثر با جعبه لایتنر را به همراه داشته باشد.

کاربران فلش کارت سبز می توانند فلش کارت های خود را به صورت یک فایل اکسل روی سایت آپلود کنند و از طریق اپلیکیشن آن را مطالعه کنند

این مطلب را نیز بخوانید
اپلیکیشن فلش کارت سبز چیست و من چگونه می توانم از آن استفاده کنم؟

۳-دانستن معنای لغت یک حالت موقت است و هدف تلاش های شما نیست

سریع به این سوال پاسخ دهید:”آیا معنای لغت cat را می دانید؟”

اگر شما مثل بیشتر مردم باشید، شما معنای هر لغتی که از آن استفاده می کنید بطور معمول نمی دانید.شما احتمالا می توانید برای آن یک مفهوم بسازید.اما انجام آن به کمی تفکر نیاز دارد. مطمئنا شما معنای “cat” را می دانید.شما تسلط کاملی به این کلمه دارید.زیرا شما می توانید خیلی فوری آن را در متن یا مکالمه شناسایی کنید.شما بدون اینکه زیاد تلاش کنید می توانید این لغت را فراخوانی کنید.این معنای تسلط است.تسلط به معنای به خاطر سپردن تعریف ها نیست.

زبان ژاپنی،یادگیری موثر با جعبه لایتنر

هنوز برای قرن ها یادگیرندگان زبان سعی می کنند معنای لغات را به صورت مجرد و ایزوله به خاطر بسپارند.درست مثل همان همکلاسی ما که کلمه “murky” را به خاطر سپرده بود.این یک روش مطالعه ناکارآمد و با ارزش پایین است.بنابراین اگر شما زبان ژاپنی مقدماتی را مطالعه می کنید شما کلمه  (猫 | ねこ) که نِکو تلفظ و به معنای گربه را یاد می گیرید.شما می توانستید یک فلش کارت درست کنید.جلوی آن کلمه گربه را به صورت ژاپنی و زیر آن تلفظ آن را به انگلیسی یا فارسی و در پشت آن معنای فارسی را بنویسید.این تنها روش نیست.روش های زیر نیز می تواند در ساخت فلش کارت استفاده شود.

روش های ساخت فلش کارت موثر

الف-روش اول

یک فلش کارت بسازید که لغت گربه به زبان ژاپنی را ندارد ولی دارای یک جمله است که این لغت در آن به کار رفته است.این روش در اپلیکیشن فلش کارت سبز با استفاده از ساده ترین جملات پیاده سازی شده است.فلش کارت سبز اعتقادی به یادگیری کلمات به صورت جداگانه و ایزوله ندارد.این روش برای به خاطر سپردن لغات ایزوله جواب می دهد.به خصوص اگر همراه جایزه یا پاداشی برای شما باشد لذت بخش خواهد بود.

توصیه

اگر شما قبلا حتی یک کلمه ژاپنی بلد نبود. احتمالا الان کلمه  (猫 | ねこ) با تلفظ نِکو به معنای گربه را یاد گرفته اید.چود این لغت در این متن دو بار در دو جمله استفاده شده است.من در ادامه سه بار هم از این لغت استفاده خواهم کرد.شما گام قابل توجهی را برای یادگیری این لغت برداشته اید.این یک روش موثر و بی دردسر برای یادگیری زبان است.

ب-روش دوم

کلمه  (猫 | ねこ)را به عکس یک گربه متصل کنید.این روش در کتاب خیلی خوب Gabe Wyner با نام Fluent Forever(تسلط برای همیشه) به کار گرفته شده است.این روش برای کسانی که از روزتا استون برای یادگیری زبان استفاده کرده اند آشنا است.من دریافته ام که پیدا کردن عکس مناسب برای این روش خود کاری بسیار زمانبر است.با این وجود ، این روش می تواند مفید باشد اگر کار جمع آوری رسانه ها از جمله تصاویر به صورت گروهی انجام شود.مانند آنچه که در ممرایز انجام می شود.توصیه من به شما این است که زمان مطالعه خود را صرف جستجوی عکسها نکنید.شما به کمک فلش کارت سبز می توانید همین مزیت ها را داشته باشید.

این مطلب را نیز بخوانید
فلش کارت چیست؟اطلاعات جامع و کامل در مورد آن

ج-روش سوم

ارتباط دادن لغت “گربه” با یک گربه خاص که شما می شناسید.این روش مانند روش بچه هایی که تازه صحبت می کنند و کلمات را فرا می گیرند است.آنها معمولا کلمه “گربه” را با گربه خانگی یاد می گیرند.بعد از اینکه کمی بزرگ شدند آن را به گربه های دیگر تعمیم می دهند.این روش برای یادسپاری بلندمدت واقعا موثر است.زیرا این روش لغت جدید را با شبکه غنی و گسترده ای از تجارب و احساسات پیوند می دهد.فرآیند یادگیری اصطلاحات بلند-لغات مهم ، لغات خودآموز و لغاتی که برای تمام عمر یاد گرفته می شوند-در درجه اول به شبکه متشکل از احساسات،عواطف ، تجربیات و … وابسته است.

نظریه در زمینه یادگیری موثر با فلش کارت

طبق نظر زبان شناسان شناختی Dagmar Divjak و Catherine Caldwell-Harris می توان گفت: ” یادگیری آهسته اجازه می دهد اطلاعات به تدریج بر ساختارهای حافظه بلند مدت قرار بگیرند،جایی که آنها با تعداد زیادی الگوهای تسهیل کننده ،تعمیم دهنده و خلاصه کننده ارتباطات قوی برقرار می کنند.

د-روش چهارم

لازم نیست برای همه چیز فلش کارت درست کنید.به مطالعه خود ادامه دهید. لغات مورد نیازتان دائما در متن تکرار می شوند.به این طریق آنها را مرور می کنید.بنا به تعریف لغات پرتکرار  در متون با تعداد بالایی تکرار می شوند.شما هرچه متن بیشتری بخوانید می توانید لغات پرتکرار بیشتری را یاد بگیرید.فلش کارت سبز لغات پرکاربرد زبان های انگلیسی و فرانسوی به صورت کامل(ده هزار لغت) ارایه کرده است.برای زبان های اسپانیولی ، آلمانی ، عربی و ترکی استانبولی هزار لغت پرکاربرد ارایه شده است.

کاربرد فلش کارت لغات پرکاربرد

اگر شما می خواهید مطمئن شوید که هر یک از جملات دارای لغات پرکاربرد است، شما نیاز به مرور دارید.شما می توانید لغات را در فلش کارت سبز مرور کنید.در این اپلیکیشن حتی تا جای ممکن سعی شده است شکل دقیق لغت بصورت جمع یا گذشته و یا سایر اشکال حفظ شود.جملات هم بیشتر از جملات روز و یا از دیکشنری آکسفورد انتخاب شده اند.

اپلیکیشن فلش کارت سبز برای اولین بار در ایران ده هزار لغت پرکاربرد انگلیسی را به صورت فلش کارت های سه طرفه ارایه کرده است

نتیجه گیری

یادگیری موثر با فلش کارت امکان پذیر است

برای یادگیری موثر با فلش کارت سبز شما نیاز دارید با این کلمه در یک جمله واقعی روبرو شوید.جملات کاربردی از متن فیلم ها ، اخبار روز و دیکشنری آکسفورد انتخاب شده اند.بیشتر اپلیکیشن های آموزش زبان مثل دولینگو فقط میزان تلاش را اندازه گیری می کنند.اما بیشتر یادگیرندگان به دلایل شخصی علاقه ای به این روش سنجش ندارند.آنها ترجیح می دهند میزان تسلط آنها مورد بررسی قرار گیرد.

طبق الگوریتم شش مرحله ای فلش کارت سبز شما وقتی یک لغت را به صورت کامل یاد گرفتید هرگز آن را فراموش نخواهید کرد و می توانید با تسلط بیشتر در مطالعه متون ، گوش کردن و صحبت کردن به کار ببرید.و به عنوان نقطه پایای شما تمام این لغات را بدن ساختن حتی یک عدد فلش کارت و صرف وقت برای آن یاد می گیرید.

0/5 (0 نظر)
0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *