فلش کارت صوتی

فلش کارت های بهبود یافته صوتی و تاثیر آن در یادگیری لغات زبان دوم

پیش درآمد

Shogo Fukushima 300x300 - فلش کارت های بهبود یافته صوتی و تاثیر آن در یادگیری لغات زبان دومفلش کارت های بهبود یافته صوتی موضوع مقاله ای است که توسط شوگو فوکوشیما در یازدهم مارس ۲۰۱۹ ارایه شده است.این مقاله در کنفرانس ACM International Conference Proceeding Series پرزنت شده است.این تحقیق در موسسه مطالعات علمی دانشگاه توکیو انجام شده است.این مطلب برداشت و ترجمه آزاد مترجم از این مقاله است.در ضمن برای توضیح برخی از واژه های تخصصی از ویکی پدیا و سایر مراجع استفاده شده است.

 

خلاصه

در این مقاله گزارشی از طراحی اپلیکشن فلش کارت ارایه شده است.که زبان آموزان با آن تلفظ دو زبانه احساسی لغات نوشته شده را تجربه می کنند .و به وسیله این فلش کارت ها در یادگیری لغات زبان دوم پیشرفت می کنند.معمولاً صوت مورد استفاده در یادگیری لغات زبان انگلیسی توسط یک فرد بومی انگلیسی و بدون لهجه ضبط می شود.هدف از این کار تلفظ دقیق و با وضوح بالا است.با این حال صوت مونوتن و یکنواخت باعث ایجاد مشکل برای یادگیرندگان واژگان جدید در حافظه معنایی شود.

فلش کارت های بهبود یافته صوتی به نگهداری آثار واژگان زبان انگلیسی در حافظه اپیزودیک به جای حافظه معنایی کمک می کند.بنابراین ایجاد احساسات بیشتر در تلفظ یا روایت کلمات به تقویت نگهداری آنها در حافظه اپیزودیک کمک می کند.منظور از حافظه اپیزودیک نوعی ساختار حافظه ای است که از ترکیب اپیزود های به یاد مانده از تجربیات فردی و دانش کلی در مورد وقایع و جهان اطراف تشکیل شده است.برای اطلاعات بیشتر در مورد حافظه اپیزودیک یا حافظه خودزندگی نامه ای به اینجا مراجعه کنید.

کلید واژه ها

احساس ، ضبط دو زبانه ، یادگیری واژگان ، فلش کارت های بهبود یافته صوتی

فلش کارت های بهبود یافته صوتی

برای یادگیری زبان انگلیسی آموزش واژگان یک اصل اساسی است.عدم یادگیری واژگان مانع فعالیت هایی نظیر گفتگو و مکالمه و همچنین درک محتوای چند رسانه ای نظیر فیلم ها و پادکست ها می شود.برای یادگیری کلمات جدید ، یادگیرندگان آنها را هنگام گوش دادن به تلفظ این کلمات به خاطر می سپارند.این تلفظ ها از طریق لغت نامه های آنلاین و همچنین برنامه های فلش کارت استخراج می شود.

در برنامه فلش کارت سبز نیز  امکان فلش کارت های بهبود یافته صوتی گنجانده شده است.شما می توانید با تیک بر روی آیکون پلی در هر فلش کارت صوت مربوط به تلفظ لغت یا جمله کاربردی را بشنوید.البته این کار در صورتی امکان پذیر است که موتور تلفظ صوتی گوگل در گوشی شما نصب شده باشد و گوشی شما به اینترنت متصل باشد.البته در این تحقیق از تلفظ انسانی بدون لهجه استفاده شده است.بنابراین درک شنیداری این تلفظ ها آسان و راحت است.با این حال چون از صدای یکنواخت و مونوتن استفاده شده است حفظ کلمات برای یادگیرندگان مشکل تر شده است.

پیشینه تحقیق

تلفظ صوتی کلمات شناخته شده برای تایید یادگیرنده کافی است ولی برای درک و به حافظه سپردن کلمات جدید کافی نیست.تحقیقات در علوم اعصاب شناختی و عاطفی نشان داده است که این تحریک عاطفی باعث افزایش قابلیت نگهداری حافظه بلندمدت انسان می شود.بر این اساس در این مقاله ما روش تغییر صدا برای معرفی کلمات جدید را پیشنهاد می کنیم.

برای فعال کردن کامل درک معانی کلمات ، ما روش روایت کردن را به کار می گیریم.یک داستان چند ثانیه ای برای یادگیرنده خوانده می شود.چه کسی می تواند مفهوم متنی و تصحیح شده کلمات را با کمک فناوری ضبط دوگانه و روایت آن درک کند؟علاوه بر این برای کاهش تکرار برای حفظ کلمات انگلیسی ، روش ما افزودن محرک عاطفی و احساسی به داستان است.در نتیجه یادگیرنده می تواند کلمات را به صورت احساسی حفظ کند و حافظه اپیزودیک غنی به جای حافظه معنایی داشته باشد.

به عنوان مثال لغت “aerate” به معنای “هوا دادن به داخل یک ماده” است.روایت این کلمه به این صورت ضبط می شود که سر میکروفون دمیده می شود.بنابراین یادگیرنده می تواند درک عمیق تری داشته باشد زمانی که ادای کلمه همراه با دمیدن و تغییرات صدا ناشی از احساسات است.

این مطلب را نیز بخوانید
راهکارهای یادگیری لغات

طراحی روایت

برای جلب تحریک عاطفی به یادگیری واژگان زبان انگلیسی ما روی تلفظ در لغت نامه های آنلاین و اپلیکیشن فلش کارت روی گوشی همراه و علی الخصوص روی فلش کارت های بهبود یافته صوتی تمرکز کردیم.البته این موضوع با کاربرد صداهای عاطفی استاندارد نیز امکان پذیر است.با این حال محدودیت هایی برای انواع جلوه های برانگیختگی صوتی وجود دارد.بنابراین پاسخ دادن به انواع مختلف کلمات بسیار دشوار است.به این دلیل ما روایات احساسی تحریک آمیز را بصورت مستقل برای یک کلمه ایجاد کردیم.

هنگامی که یک محرک احساسی به یک فرد ارایه می شودبخشی از تجربه خیلی قوی به حافظه سپرده می شود.بنابراین محتویات محرک های عاطفی باعث انعکاس معانی پایه و خوب لغات می شود.به علاوه اگر یک قسمت از روایت به قسمت دیگری نزدیک باشد ممکن است حافظه مداخله کند.بنابراین در این مطالعه ، ما سعی کردیم برای هر لغت داستان و صحنه های مختلف ایجاد کنیم.برای ایجاد روایت های موثر و چشمگیر از صداپیشگان با بیان رسا و بومی استفاده کردیم که تحت نظارت سوپروایزرهای انگلیسی زبان بومی بودند و علاوه بر این تجربه تدریس انگلیسی داشتند.

انتخاب صداپیشگان

برای انتخاب راویان ما یک آزمون پیشرفته انجام دادیم.این آزمایش دارای سه معیار بود.دقت تلفظ ، سهولت شنیدن و صدای واضح.روایت مورد استفاده برای آزمایش توسط اداره صدای موسسه ارایه شده است.بر این اساس هر یک از صداپیشگان چند خط را به زبان انگلیسی می گفتند و یک ارزیابی توسط سوپروایزر انجام می شد.ما از پنج خانم  و سه آقا که توسط چهار شرکت برای شرکت در آزمایش معرفی شده بودند نمونه روایت را دادیم.سوپروایزر به نمونه روایت های هر فرد گوش می داد و پرسشنامه مربوطه را تکمیل می کرد.بر مبنای پاسخ های ارایه شده ما صداپیشه با بالاترین امتیاز را انتخاب کردیم.

انتخاب کلمات

در مرحله اول ما هزار کلمه از کلمات غیرشایع یا کم تکرار را از میان ۹۰۰۰ کلمه انتخاب کردیم.در مرحله بعد ما کلمات دارای چهار حرف پنج و شش حرف را برگزیدیم که حدود ۳۷۰ کلمه می شدند.علاوه بر این با توجه به میزان سازگاری کلمات با روش ما لغات مرتبط با یک عمل و یا صدا را جدا کردیم که حدود ۱۰۰ کلمه به دست آمد.این صد کلمه را به ده گروه شخص ، احساسات ، تماس ، ارتباطات ،عذا ، اشیاء ، اجتماعی ، محیط زیست ، احساس و افکت های صوتی تقسیم بندی کردیم.این دسته بندی ها شامل ۲۵ اسم و ۱۵ فعل با توجه به سلسله مراتب پرینستون WordNet بودند.

از هر دسته سه کلمه و در مجموعه ۳۰ کلمه انتخاب شدند.مبنای این انتخاب به حداکثر رساندن یادگیری در حافظه اپیزودیک بود.ما پارامترهای وضعیتی خاص از “چه هنگام” ، “کجا” ، “چه کسی” و “چگونه” ایجاد کردیم.با این حال بیان دقیق احساسات در صوت های کوتاه مدت احساسی مشکل به نظر می رسید.بنابراین ما چند ثانیه به زمان داستان یا روایت کلمات داده شده اضافه کردیم تا معنای دقیقی از کلمات داده شده بیان شود.

سه نوع احساس محرک مورد توجه قرار گرفت.تحریک خوشایند ، تحریک ناخوشایند و بیان عصبی خنثی.بر اساس این احساسات ما در ارایه این داستان ها یک شرکت تولید محتوا(InfoBurn Co., Ltd.)به طرز شگفت انگیزی دچار آشفتگی مغزی موقت شدیم.

تقسیم بندی عبارات

عبارات به دست آمده در گروه های بزرگ به شرح زیر طبقه بندی شدند:

  1. یک نفر ، عباراتی که صداپیشگان در آنها به تنهایی یا به صورت شخصی عمل می کنند.
  2. دو نفر ، عباراتی که در آنها دو صداپیشه یا بیشتر عمل می کنند.
  3. رویکرد ،عباراتی که در آنها گوینده به شنونده نزدیک می شود.
  4. لمس ، عباراتی که در آنها گوینده ، شنونده را لمس می کند
  5. گردش ، عباراتی که صداپیشه در اطراف شنونده گردش می کند
  6. باهم ، عباراتی که توسط صداپیشگان تجربه می شود.

عبارات برای ایجاد توازن و تعادل از انواع مختلف انتخاب شدند.در این مرحله متن نمایش نامه تعیین شد.ما روایت ها را در یک استودیوی ضبط دو زبانه ضبط کردیم.به محض ضبط ما نظارت می کردیم آیا عبارتی نیاز به ضبط دوباره دارد یا نه؟این موضوع را بر اساس تحریک هیجانی بررسی می کردیم.با توجه به احساس ، ما پاسخ انتقال پوست(SCR) را اندازه گیری می کردیم که این متغیر بر اساس میزان رطوبت کف دست متغیر است.میزان این رطوبت توسط سیستم اعصاب سمپاتیک کنترل می شود.بنابراین SCR به عنوان یک شاخص احساسی استفاده می شود.ما در داستان تجدید نظر می کردیم و آن را دوباره ضبط می کردیم.

این مطلب را نیز بخوانید
اپلیکیشن فلش کارت سبز چیست و من چگونه می توانم از آن استفاده کنم؟

لیست کلمات انتخاب شده

لیست کلمات در جدول ۱ نشان داده شده است.ستون اول نشان دهنده دسته بندی بیان ، ستون دوم نشان دهنده کلمه و طول روایت است.در مورد لغت “swig” به معنای “جرعه طولانی نوشیدن”در دسته بندی بیانی یک ، به عنوان مثال صدا پیشه می گوید”به سلامتی” و سپس صدای نوشیدن به گوش می رسد.در مورد کلمه “prank” به معنای “شوخی” در دسته بندی بیانی سه ، صدای گوینده از پشت سر می آید که می گوید”اِ… آیا من شما را ترساندم؟” که برای متعجب کردن شنونده استفاده شده است.

برای کلمه”maraud” که به معنای “غارت و دزدی” است و در طبقه بندی بیانی ۴ قرار دارد صدای اثر یک دوچرخه که در حال نزدیک شدن است به گوش می رسد و صداپیشه بیان می کند”آه کیف من ربوده شد!”.در مورد لغت “grotto” به معنای “غار” در طبقه بندی بیانی ۶ ، صدای چکه آب درون یک غار پخش می شود و صداپیشه اظهار می دارد “وای! این زیباست”.

 

اپلیکیشن فلش کارت برای فلش کارت های بهبود یافته صوتی

2019 Design of Enhanced Flashcards for Second Language Vocabulary Learning with Emotional Binaural Narration 300x102 - فلش کارت های بهبود یافته صوتی و تاثیر آن در یادگیری لغات زبان دومفلش کارت بر اساس یک کلمه و بسته به هدف آن نوشته شده است.فرمت های فلش کارت مختلفی وجود دارد.مانند تصویری یا دوطرفه و … که با استفاده از آنها کلمه انگلیسی و معنی ژاپنی آن در سمت جلوی فلش کارت و روایت صوتی در پشت آن قرار داشت.(شکل روبرو)

اپلیکیشن مورد استفاده برای سیستم عامل IOS برنامه Flashcard Delux است.کاربر کلمات خود را در رایانه شخصی خود ذخیره می کند و مقادیر ورودی شامل معانی و صداها را وارد یک فایل اکسل می کند و با همگام سازی برنامه با دراپ باکس کلمات و صداها در فرمت فلش کارت های بهبود یافته صوتی نمایش داده می شوند.

 

نتایج

این مقاله گزارش طراحی اپلیکیشن فلش کارت های بهبود یافته صوتی را گزارش کرد که یادگیرنده با کمک روایات دوزبانه مفهوم لغت انگلیسی را درک می کند و بدین وسیله در این مقاله نشان داده شده است که یادگیری و به خاطر سپردن لغات زبان دوم به کمک فلش کارت های بهبود یافته صوتی موثر است.

منابع

اصل مقاله 

Design of enhanced flashcards for second language vocabulary learning with emotional binaural narration

[۱] Margaret Bradley and Peter J Lang. 1999. The International affective digitized sounds (IADS)[: stimuli, instruction manual and affective ratings. NIMH Center for the Study of Emotion and Attention.
[2] James L McGaugh. 2003. Memory and emotion: The making of lasting memories. Columbia University Press.
[3] Stuart Webb. 2007. The effects of repetition on vocabulary knowledge. Applied linguistics 28, 1 (2007), 46–۶۵٫
[۴] Sandra Wright, April Fugett, and Francine Caputa. 2013. Using E-readers and Internet Resources to Support Comprehension. Educational Technology & Society 16, 1 (2013), 367–۳۷۹٫

 

0/5 (0 نظر)
1 پاسخ

تعقیب

  1. […] دسترسی داشته باشید.یکی از بهترین امکانات برنامه ایجاد فلش کارت های صوتی و تصویری است.یکی دیگر از چیزهای خوب در مورد studyblue ، […]

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *